Як перевірити транзистор мультиметром

Транзистори

Транзистори відіграють ключову роль в електроніці, забезпечуючи посилення сигналів і перемикання ланцюгів. Важливим завданням для радіоінженерів є правильна перевірка транзисторів, щоб переконатися в їхній справності перед використанням в електронних пристроях. У цій статті ми представимо докладний посібник про те, як перевірити різні типи транзисторів (біполярні та польові) за допомогою мультиметра. Ми також розглянемо процедури перевірки NPN і PNP транзисторів, а також N-CH і P-CH транзисторів. Дотримуючись цієї інструкції, ви зможете ефективно діагностувати транзистори і забезпечити надійну роботу вашої електронної апаратури.

I. Підготовка мультиметра:

Перед початком, переконайтеся, що ваш мультиметр перебуває в робочому стані і налаштований на режим перевірки транзисторів. Зазвичай цей режим позначається символами “hFE” або “β”. Крім того, необхідно переконатися в наявності у мультиметра функції перевірки діодів, яка допоможе визначити працездатність транзисторів.

Визначте тип транзистора:

Перший крок – визначити тип вашого транзистора. Це може бути NPN або PNP. Зазвичай інформація про це в документації. Зчитайте назву транзистора та знайдіть інформацію на ALLDATASHEET.

II. Як перевірити біполярний транзистор:

Як перевірити NPN транзистор || Як перевірити PNP транзистор

Перевірка на кофіцієнт підсилиння

Увімкніть мультиметр у режимі “hFE” до вашого транзистора.
Біля роз’єму “hFE” будуть надписи “C” (collector), “B”(base), “E”(emitter)
Під’єднуйте згідно цих надписів ніжки транзистора (ця інформація вкзана в технічних характеристиках транзистора)
Після цього мультиметр вирахує кофіцієнт підсилення. Порівняйте показання з заявленими у технічних характеристиках і ви зрозумієте працездатність транзистора.

NPN та PNP транзистори
Коффіцієнт підсилення на мультиметрі


III. Як перевірити польовий транзистор (FET):

Перевірка N-CH транзистора:

Данні виміри були зроблені на польвому транзисторі IRFZ44N

 1. Переведіть мультиметр у режим діодного тесту Позначка діода.
 2. Чорний щуп (-) підключаємо на сток (D), а червоний підключаємо на витік (S) – на екрані буде значення переходу вбудованого зустрічного діода. Це значення необхідно запам’ятати.
 3. Прибираємо червоний щуп від витоку і торкаємося ним затвора (G) – так ми частково відкриваємо польовик.
 4. Повертаємо червоний щуп назад на витік (S). Бачимо, що значення переходу змінилося, стало трохи менше – це польовий транзистор частково відкрився
 5. Переносимо чорний щуп зі стоку (D) на затвор (G) – закриваємо польовий транзистор.
 6. Повертаємо чорний щуп назад і спостерігаємо, що показання переходу повернулося до початкового – польовик повністю закрився.
Як перевірити польовий транзистор

Перевірка P-CH транзистора:

Зробіть ті самі інструкції що і для N-ch транзистора, тільки змініть полярність (поміняйте місцями щупи)

 1. Переведіть мультиметр у режим діодного тесту Позначка діода.
 2. Червоний щуп (-) підключаємо на сток (D), а чорний підключаємо на витік (S) – на екрані буде значення переходу вбудованого зустрічного діода. Це значення необхідно запам’ятати.
 3. Прибираємо чорний щуп від витоку і торкаємося ним затвора (G) – так ми частково відкриваємо польовик.
 4. Повертаємо чорний щуп назад на витік (S). Бачимо, що значення переходу змінилося, стало трохи менше – це польовий транзистор частково відкрився
 5. Переносимо червоний щуп зі стоку (D) на затвор (G) – закриваємо польовий транзистор.
 6. Повертаємо червоний щуп назад і спостерігаємо, що показання переходу повернулося до початкового – польовик повністю закрився.

Як перевірити польовий транзистор P-ch

Прошу брати до уваги те що спосіб перевірки транзисторів мультиметром не є гарантом робочого транзистора. Такий спосіб лише перевіряє чи відкривається транзистор чи ні. Для точних перевірок ми рекомендуємо використовувати спеціальний транзистор тестер ESR-метр.

IV. Перевірка на пошкодження:

Під час перевірки транзистора також слід звернути увагу на фізичний стан і можливі пошкодження. Наявність тріщин, оксидів, обгорілих виводів або інших пошкоджень може вказувати на несправність транзистора.

Висновок:

Правильна перевірка транзисторів за допомогою мультиметра – важливий крок для радіоінженерів. Уміння визначити тип і параметри транзистора заощадить час і допоможе уникнути непотрібних проблем з вашими електронними пристроями. Дотримуйтесь цього посібника і використовуйте мультиметр для перевірки транзисторів з упевненістю, забезпечуючи надійне та ефективне функціонування вашої електронної апаратури. Пам’ятайте, що правильна діагностика транзисторів – це важливий крок на шляху до успішної радіоінженерної роботи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *